Účastníme sa výstavy Automechanika Frankfurt 2026 — 8. september | Hala 4.2, stánok M31 —Stretnite sa s nami vo Frankfurte

Všetky kategórie

Technológie výroby pre automobilový priemysel

Domovská stránka >  Správy >  Technológie výroby pre automobilový priemysel

Jednoduché tvárnenie dielov pre automobilový priemysel: výber, dimenzovanie a čas na modernizáciu

Time : 2026-08-04

Jednoduchá forma vykonáva za každý zdvih lisu len jednu operáciu – vystrihnutie, vysádzanie, ohyb alebo taženie – a nič iné. Štyri signály naznačujú, že je vhodným nástrojom pre danú súčiastku: súčiastka je širšia ako štandardný kotúčový materiál, ročný objem sa pohybuje pod približne 20 000 kusov, hrúbka materiálu presahuje 6 mm, alebo sa súčiastka stále nachádza v fáze overovania prototypu. Ak niektorý z týchto signálov chýba, buď preplácať za nástroje, ktoré nepotrebujete, alebo nedostatočne navrhnúť výrobný proces, ktorý nebude v sériovej výrobe spoľahlivý.

Tento sprievodca vysvetľuje, ako správne určiť veľkosť lisu, čo sa v skutočnosti poruší pri súčiastkach vyrábaných jednoduchou formou, a – časť, ktorú takmer nikto nevysvetľuje s reálnymi číslami – presne kedy a ako prejsť na progresívne alebo prenosové nástroje.

Čo vlastne je jednoduchá forma

Nazývať ju „lacnou možnosťou“ znamená neporiadne pochopiť jej účel.

Jednoduchá forma — niekedy nazývaná jednoduchou formou alebo skúšobnou formou — vykonáva presne jednu operáciu za zdvih: vyraďovanie, prebiehanie, ohybanie, ťahanie alebo zahnutie. Komplexná súčiastka sa zvyčajne postupne prechádza niekoľkými takýmito formami, kým je dokončená; každá forma vykonáva len jednu úlohu a odovzdáva súčiastku ďalšej stanici alebo ďalšiemu nastaveniu.

Samotné nástroje sa rozdeľujú na dve polovice. Horná polovica obsahuje držiak, ktorý sa pripája k posuvnému ramenu lisu, držiak razníka, samotný razník a odstreďovaciu dosku, ktorá oddeľuje materiál od razníka pri spätnom zdvihu. Dolná polovica obsahuje držiak formy, blok formy, vodiace tyče a vložky, ktoré udržiavajú vzájomné zarovnanie oboch polovíc s presnosťou 0,005–0,01 mm, lokalizačný kolík na konzistentné umiestnenie polotovaru a vytlačovací mechanizmus na vytláčanie hotovej súčiastky.

single-operation stamping die showing punch and die block assembly


Vodiace tyče a vložky udržiavajú zarovnanie medzi razníkom a formou s presnosťou 0,005–0,01 mm pri každom zdvihu.

Štyri signály, ktoré naznačujú, že jednoduchá forma je správnou voľbou

Skontrolujte svoju súčiastku voči týmto kritériám, skôr než predpokladáte potrebu progresívneho nástroja – alebo skôr než predpokladáte, že ho nepotrebujete.

Veľkosť súčiastky je prvý filter. Štandardný cievkový materiál má maximálnu šírku približne 600 mm. Ak rozmery súčiastky presahujú túto hodnotu, progresívna forma sa nedá použiť na jej výrobu, bez ohľadu na výrobné množstvo.

Výrobné množstvo je druhým kritériom – a tým, v ktorom si nakupujúci najčastejšie mylia v oboch smeroch. Pri ročnom množstve pod približne 20 000 kusov sa náklady na výrobu progresívnej formy zvyčajne neamortizujú dostatočne rýchlo, aby prekonali nižšie počiatočné investície do jednoduchej formy.

Dôležitá je aj hrúbka materiálu. Pri hrúbkach nad 6 mm sa pohybujete v oblasti veľkotonážnych jednostanových strojov – ide o úlohu pre ťažkú jednooperáciu, nie pre viacstanovú progresívnu konfiguráciu navrhnutú pre tenšie pásky.

Štvrté kritérium sa vôbec netýka súčiastky – týka sa miesta, v ktorom sa nachádzate v rámci projektu. Práca s prototypmi a overovanie návrhu vyžaduje nástroje, ktoré dokážu absorbovať zmenu návrhu bez úplnej rekonštrukcie. Jednoduchá forma zvládne takú zmenu výrazne lacnejšie ako progresívna forma.

Ak sa objaví ktorákoľvek z týchto štyroch príčin, je to dostatočný dôvod, aby ste najprv použili nástroj na jednu operáciu a až neskôr, keď sa program vyvíja, znovu zvážili iné možnosti. Naša schopnosť navrhovať a vyrábať diely pre tvárniče zahŕňa všetky tri typy nástrojov pod jednou strechou – čo je dôležité v okamihu rozhodovania o modernizácii, ktoré sa nachádza neskôr v tomto návode.

Ako určiť veľkosť lisu – skutočný vzorec s postupným výpočtom

Tri sily, ktoré majú význam, vznikajú z troch rôznych typov deformácie, a každá má svoj vlastný vzorec. Vzorec pre silu strihania je sám o sebe priamočiary – plocha strihu krát pevnosť materiálu v strihu – avšak ostatné dve operácie prinášajú do výpočtu vlastné premenné.

Sila strihania = Obvod (mm) × Tlšťka (mm) × Pevnosť materiálu v strihu (MPa)
Silа ohybu = (1,33 × Dĺžka × Tlšťka² × Pevnosť v ťahu) ÷ Šírka otvoru matrice
Silа taženia = π × Priemer puzdra × Tlšťka × Pevnosť v ťahu × Pomer taženia (0,6–0,9)
Celková nosnosť lisu = (Silа strihania + Silа ohybu alebo taženia) × Bezpečnostný faktor 1,3 

Tu je, ako to vyzerá na skutočnej súčiastke: uholník z uhlíkovej ocele s rozmermi 300 mm × 200 mm × 3 mm z materiálu DC01 s obrysom strihu približne 1 200 mm.

Sila na strih ≈ 1 200 mm × 3 mm × 280 MPa = 1 008 kN ≈ 100 ton 

Pridajte bezpečnostný faktor 1,3 a zaokrúhlite nahor na najbližšiu štandardnú veľkosť lisu – tento uholník sa teda umiestni na lis s nosnosťou 160 ton, nie na 100-tonový lis, ktorý by naznačovala hrubá hodnota. Prevádzka lisu na jeho maximálnej výkonnej hranici skracuje jeho životnosť a nezanecháva žiadnu rezervu pre medzipartičné odchýlky materiálu. Vzorec sa mení pri operáciách ohybu a taženia, pretože mechanizmus deformácie je iný, avšak disciplína je rovnaká: najprv vypočítajte, nepodľažujte sa odhadu na základe podobnej súčiastky, ktorú ste vyrábali minulý rok.

Čo sa v skutočnosti môže pokaziť u súčiastok v jednodielnom nástroji

Jednooperáciou diel je mechanicky jednoduchý, čo je presne dôvod, prečo sú režimy poruchy dobre známe a väčšinou predvídateľné.

Chyba Koreňová príčina Pevné
Prebytok hrany Príliš veľká medzera alebo otupený rezací okraj Upravte medzeru, zosklenite alebo vymeňte rezací okraj príslušníka/matrice
Roztrhnutý okraj rezu Príliš malá medzera Zväčšite medzeru na 6–10 % hrúbky materiálu
Praskanie pri ťahaniu Elastická deformácia materiálu po tvárnení Predpovedajte uhol pomocou CAE, predkompensujte uhol nástroja o 2–5°
Praskanie pri ťahaniu Príliš agresívny pomer ťahania alebo nesprávna sila držiaka polotovaru Optimalizujte pomer ťahania na ≤2,0 pomocou CAE, upravte silu držiaka
Mraštenie pri ťahaniu Nedostatočná sila držiaka Zvýšte silu držiaka, pridajte alebo znovu umiestnite ťahové rebra
Posun pozície otvoru Nedostatočná presnosť polohovania Vylepšite na pružinové bočné polohovanie s vedením V-blok

Žiadna z týchto chýb sa na správne prevádzkovanom stroji neobjaví ako záhadná. Každá sa dá prepojiť so špecifickou, merateľnou príčinou, a preto kontrola prvej súčiastky – úplná rozmerová kontrola pred spustením výroby, pri ktorej sa kľúčové rozmery udržujú v rozmedzí ±30 % od strednej hodnoty tolerancie – zachytí väčšinu z nich, kým sa nestanú problémom celej dávky. Toto je tá istá disciplína, ktorá stojí za naším kontrolným procesom kvality tvárnenia vo všeobecnosti, nie niečo jedinečné pre prácu s jednodielovými nástrojmi.

first-piece inspection setup for single-operation die stamping

Kontrola prvej súčiastky s polohovacím prípravkom typu V-blok zachytí posun polohy ešte pred spustením celej výrobnej dávky.

Cesta vylepšenia, ktorú nikto správne nevysvetlí

Väčšina dodávateľov vám povie, že jednoduchá forma „sa neskôr dá upgradovať na progresívnu.“ Takmer nikto vám však nepovie, pri akom objeme, za akú cenu a čo sa prenáša. Tu je skutočná, postupne uskutočňovaná cesta.

Scéna Nástroje Rozsah objemu Investícia do nástrojov Dodacia lehota
Overenie konštrukcie Jednoduchá forma, mäkká nástrojová oceľ 10–100 kusov ¥3,000–15,000 2–3 týždne
Skúšobná malá séria Jednoduchá forma, štandardná nástrojová oceľ 100–5 000 kusov ¥8,000–40,000 3–4 týždne
Prechod na stredne veľkú sériu Viaceré jednoduché formy + poliautomatizované prísunové zariadenie 5 000–30 000 kusov ¥20,000–80,000 4–6 týždňov
Hromadná výroba Progresívna alebo prenosová forma >50 000 kusov/rok ¥50,000–300,000 5–8 týždňov

Časť, ktorá v skutočnosti záleží, nie je tabuľka – je to to, čo sa pohybuje medzi jednotlivými fázami. Každý parameter zaznamenaný počas jednodielových behov – merané odskokovanie, skutočné ztenčenie materiálu, vzdialenosť, ktorá fungovala pri skúšobnom behu – sa priamo prenáša do následného návrhu progresívneho alebo prenosového dielu. To skracuje dobu uvádzania do prevádzky nástrojov pre hromadnú výrobu viac ako o polovicu v porovnaní s tým, keby sa návrh progresívneho dielu začal od nuly. Preskočením fázy sa tento prenos stráca. Súčiastka, ktorá prejde priamo zo skicovania na progresívny diel, zvyčajne vyžaduje viac opakovaní úprav, nie menej, pretože nikto predtým neoveril správanie materiálu pri tvárnení na lacných nástrojoch.

Prečítajte si našu návod na progresívny diel pre to, čo táto fáza v skutočnosti zahŕňa, keď raz prekročíte tento prah.

Nie každá súčiastka vysokého objemu sa však hodí na progresívnu výrobu. Súčiastka s hlbokými ťahmi, nezávislými formovacími stanicami alebo geometriou, ktorú neprevedie nepretržitý pás cez sadu nástrojov, často dáva zmysel vyrábať na prenosových nástrojoch, aj keď je objem rovnaký ako pri súčiastkach, ktoré by inak vyžadovali progresívny nástroj. Tu má rovnaký význam flexibilita návrhu ako samotná rýchlosť – prenosový lis presúva súčiastku medzi nezávislými stanicami namiesto toho, aby ju pretiahla cez jediný nepretržitý pás, čo je presne to, čo hlbokotiahová geometria potrebuje.

Toto rozlíšenie zmäti viac kupujúcich ako otázka jednodielneho oproti progresívnemu nástroju, najmä preto, lebo obe možnosti vyzerajú na ponúkovej ponuke podobne, kým sa nástroje už nevyrobili a problém s geometriou sa neobjaví na výrobnom priestore namiesto toho, že by sa objavil skoršie, teda ešte predtým, než sa výdavky na nástroje už vyčerpali. Naša analýza procesu prenosového nástroja vysvetľuje, kedy je táto možnosť vhodnejšia než progresívna konfigurácia, a odporúčame si ju prečítať pred tým, než pridelíte rozpočet na nákup nástrojov pre ktorýkoľvek z týchto dvoch spôsobov.

Keď jedna forma nestačí

Jedna forma má skutočné limity, a predstierať inak len odloží problém na horší moment.

Schopnosť procesu je prvým limitom. Rozmery závislé od polohy na súčiastkach vyrobených jednou formou zvyčajne dosahujú Cpk 0,8–1,2, a dokonca aj rozmery nezávislé od polohy sa pohybujú najviac v rozmedzí 1,0–1,33. Bezpečnostne kritické autokomponenty často vyžadujú Cpk ≥ 1,33 pod harmonizovanými prahmi schopnosti AIAG-VDA, ktoré nástroje pre jednu operáciu štrukturálne nemôžu zaručiť opakovateľne.

Objem je druhým limitom. Keď sa ročná poptávka ustáli nad približne 50 000 kusov, jednotková cena aj dosiahnuteľný výkon sa preklonia zugunsten progresívnych nástrojov – matematika v tabuľke vyššie prestane uprednostňovať jednu formu po dosiahnutí tohto bodu, nie pred ním.

Ak je konečným cieľom plne neobsluhovaná výrobná linka, manuálne umiestnenie polotovarov do jednej formy je zátkou, ktorú žiadna miera disciplíny procesu neodstráni. Ide o problém systému podávania materiálu a architektúry nástrojov, nie o problém školenia operátorov.

Čo robiť ďalej

Pred tým, ako špecifikujete nástroje pre nový diel, získajte štyri údaje: rozmer dielu (footprint), ročný objem výroby, hrúbku materiálu a fázu programu. Ak ktorýkoľvek z týchto údajov naznačuje použitie jednodielneho nástroja, nepreťažujte prvý výrobný beh nadmerným nástrojením len preto, lebo diel nakoniec pôjde do sériovej výroby – možnosť postupného vylepšenia existuje práve preto, aby ste nemuseli už v prvý deň hádať správne.

Ak si nie ste istí, v ktorej fáze sa váš diel skutočne nachádza, pošlite svoj výkres na posúdenie stratégie nástrojenia – dostanete jasnú odpoveď, či je pre váš objem vhodný jednodielny nástroj a ktorá fáza vylepšenia je príslušná.

Často kladené otázky

Po tom, čo zakúpil rozhodne pre jednooperáciu nástroja, sa najčastejšie vyskytujú päť otázok.

Môže jednooperáciou dieľ splniť požiadavky automobilového priemyslu na kvalitu?

Môže spĺňať základné funkčné a rozmerové požiadavky, ale index schopnosti procesu (CPK) sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí 0,8–1,2, čo je nižšie ako hodnota ≥1,33, ktorú dosahujú progresívne nástroje. Je veľmi vhodný pre výskum a vývoj (R&D) a malosériové fázy; pre sériovú výrobu plánujte vyhodnotenie možnosti vylepšenia.

Ako dlho sa vlastne jednooperáciou dieľ vydrží?

Štandardná nástrojová oceľ (DC53) zabezpečuje životnosť rezného okraja píšťaly a matrice 300 000–600 000 úderov, pričom celková životnosť matrice presahuje jeden milión úderov. Prášková rýchlorezná oceľ (ASP23) s povlakom TiCN predĺži životnosť rezného okraja na 1–2 milióny úderov.

Znamená modernizácia na postupnú maticu začatie návrhu odznova?

Nie. Údaje o pružnom vrátení, tenšení materiálu a medzerách získané počas skúšobných behov s jednodielou maticou sa priamo prenášajú do návrhu postupnej matice, čo zvyčajne skracuje dobu uvádzania do prevádzky nástrojov pre hromadnú výrobu o viac ako polovicu.

Môže sa jednodielová výroba prevádzkovať poliautomaticky alebo plne automaticky?

Áno, v troch krokoch: pridať valcový podávač pre poliautomatické podávanie (25–40 úderov/minútu); spojiť viacero jednodielových matíc robotickým prenosom (15–25 úderov/minútu); alebo prejsť priamo na postupnú maticu (40–80+ úderov/minútu). Ktorá možnosť je vhodná, závisí od vašich cieľových výrobných objemov.

Aké pravidlá návrhu uľahčujú výrobu súčiastky na jednodielovej matici?

Niekoľko najdôležitejších pravidiel: minimálny priemer vyraženého otvoru ≥ 1,0 × hrúbka materiálu pre oceľ (0,8 × pre hliník); minimálna vzdialenosť otvoru od okraja ≥ 1,5 × hrúbka; minimálny vnútorný polomer ohybu ≥ 1,0 × hrúbka pre oceľ (0,5 × pre hliník). Návrh s ohľadom na tieto požiadavky už v počiatočnej fáze výrazne zníži počet úprav po skúšobnom výrobe.


Autor: Xu Xungui, inžinier procesov tvárnenia a nástrojov — má skúsenosti s procesmi tvárnenia, konštrukciou nástrojov, simuláciou tvárnenia plechov a kontrolou kvality súčiastok v rámci celého programu vyražených súčiastok pre automobily, pričom sa špeciálne zameriava na riešenie problémov s pružným návratom, vráskením a odchýlkami rozmerov.
Prehliadol: Nansen (Sun Nan), manažér medzinárodného obchodného oddelenia
Naposledy aktualizované: 2026-08-04

Predchádzajúca: Ako správa životnosti CNC nástrojov chráni kvalitu vašich súčiastok (a zníži obrábaciu cenu o 30–50 %)

Ďalšia: Ako vyhodnotiť jediného dodávateľa tvárnenia a zvárania

Získajte bezplatnú cenovú ponuku

Zanechajte svoje informácie alebo nahrajte svoje kresby a my Vám pomôžeme s technickou analýzou v rade 12 hodín. Môžete nás tiež kontaktovať priamo e-mailom: [email protected]
E-mail
Meno
Názov spoločnosti
Správa
0/1000
Attachment
Nahrajte aspoň jednu prílohu
Up to 3 files,more 30mb,suppor jpg、jpeg、png、pdf、doc、docx、xls、xlsx、csv、txt

ŽIADOST O INFORMÁCIE

Po rokoch vývoja zahŕňa spájacia technológia spoločnosti predovšetkým plynnú chránenú spájanie, oblúkové spájanie, laserové spájanie a rôzne druhy spájacej technológie, kombinované s automatickými montážnymi linkami, cez ultrazvukové testovanie (UT), rentgenové testovanie (RT), magnetické časticové testovanie (MT), pronikovacie testovanie (PT), elektromagnetické testovanie (ET), meranie odtrhového síly, aby sa dosiahli spájacie súbory s vysokou kapacitou, vysokou kvalitou a bezpečnejšie. Môžeme ponúknuť CAE, MOLDING a 24-hodinovú rýchlu cenovú ponuku, aby sme poskytli zákazníkom lepšiu službu pre tlačené diely karoserie a obrábeneé diely.

  • Rôzne automobilové príslušenstvo
  • Viacej ako 12 rokov skúseností v mechanickom spracovaní
  • Dosiahnuť striktne presné obrábanie a tolerancie
  • Súlad medzi kvalitou a procesom
  • Môže poskytnúť špecifikované služby
  • Dodanie včas

Získajte bezplatnú cenovú ponuku

Zanechajte svoje informácie alebo nahrajte svoje kresby a my Vám pomôžeme s technickou analýzou v rade 12 hodín. Môžete nás tiež kontaktovať priamo e-mailom: [email protected]
E-mail
Meno
Názov spoločnosti
Správa
0/1000
Attachment
Nahrajte aspoň jednu prílohu
Up to 3 files,more 30mb,suppor jpg、jpeg、png、pdf、doc、docx、xls、xlsx、csv、txt

Získajte bezplatnú cenovú ponuku

Zanechajte svoje informácie alebo nahrajte svoje kresby a my Vám pomôžeme s technickou analýzou v rade 12 hodín. Môžete nás tiež kontaktovať priamo e-mailom: [email protected]
E-mail
Meno
Názov spoločnosti
Správa
0/1000
Attachment
Nahrajte aspoň jednu prílohu
Up to 3 files,more 30mb,suppor jpg、jpeg、png、pdf、doc、docx、xls、xlsx、csv、txt