Wij zijn aanwezig op Automechanika Frankfurt 2026 — 8 september | Hal 4.2, Stand M31 —Kom ons ontmoeten in Frankfurt

Alle categorieën

Automobielbouwtechnologie

Startpagina >  Nieuws >  Automobielbouwtechnologie

Enkelvoudige bewerking stempelen voor auto-onderdelen: selectie, afmeting en wanneer te upgraden

Time : 2026-08-04

Een enkelvoudige bewerkingsstempel voert één bewerking uit per persslag — bijvoorbeeld uitsnijden, ponsen, buigen of dieptrekken — en niets meer. Vier signalen geven aan dat dit de juiste tool is voor een onderdeel: het onderdeel is breder dan standaard rolmateriaal, het jaarlijkse volume ligt onder ongeveer 20.000 stuks, het materiaal is dikker dan 6 mm, of het onderdeel bevindt zich nog in de prototypevalidatiefase. Als u één van deze signalen mist, betaalt u te veel voor gereedschap dat u niet nodig hebt, of bouwt u een proces te zwak op om in productie te blijven.

Deze gids behandelt hoe u de pers correct dimensioneert, wat er daadwerkelijk breekt bij onderdelen met enkelvoudige bewerkingsstempels, en — het onderdeel dat bijna niemand met concrete cijfers uitlegt — precies wanneer en hoe u kunt overstappen op progressieve of transfergereedschappen.

Wat een enkelvoudige bewerkingsstempel werkelijk is

Het noemen van deze optie "de goedkope keuze" misleidt.

Een enkelvoudige stansmatrijs — soms ook een eenvoudige matrijs of proefmatrijs genoemd — voert per slag precies één bewerking uit: uitsnijden, ponsen, buigen, dieptrekken of flensvormen. Een complex onderdeel doorloopt meestal meerdere van deze matrijzen in volgorde voordat het gereed is; elke matrijs voert één specifieke bewerking uit en geeft het onderdeel vervolgens door naar de volgende station of de volgende instelling.

De gereedschapsinrichting zelf bestaat uit twee delen. Het bovenste deel bevat de steel die met de persspindel wordt verbonden, de stempeldrager, de stempel zelf en een stripperplaat die het materiaal bij de terugslag van de stempel afpelt. Het onderste deel bevat de matrijsdrager, het matrijsblok, richtstiften en lagers waarmee de twee delen tot op 0,005–0,01 mm nauwkeurig worden uitgelijnd, een positioneringspen om de grondplaat steeds op dezelfde plaats te positioneren en een uitwerper om het afgewerkte onderdeel volledig vrij te maken.

single-operation stamping die showing punch and die block assembly


Richtstiften en lagers zorgen bij elke slag voor een uitlijning tussen stempel en matrijs binnen 0,005–0,01 mm.

Vier signalen die aangeven dat een enkelvoudige matrijs de juiste keuze is

Controleer uw onderdeel aan de hand van deze criteria voordat u concludeert dat u progressieve gereedschappen nodig hebt — of voordat u concludeert dat u die niet nodig hebt.

De afmeting van het onderdeel is het eerste filter. Standaard rolmateriaal heeft een maximale breedte van ongeveer 600 mm. Als de afmetingen van het onderdeel deze waarde overschrijden, kan een progressieve stansplaat het onderdeel simpelweg niet verwerken, ongeacht de productieomvang.

De productieomvang is het tweede criterium — en het criterium waar kopers het meest vaak fout gaan, in beide richtingen. Bij minder dan circa 20.000 stuks per jaar wordt de gereedschapskost van een progressieve stansplaat zelden snel genoeg terugverdiend om concurrerend te zijn met de lagere initiële investering voor een enkelvoudige stansplaat.

Ook de materiaaldikte is van belang. Boven de 6 mm komt u in het gebied van zware enkelstation-gereedschappen — een taak voor een zwaar enkelvoudig bewerkingsgereedschap, niet voor een multi-station progressieve opstelling die is ontworpen voor dunner stripmateriaal.

En het vierde signaal heeft niets te maken met het onderdeel zelf — maar met uw positie binnen het project. Prototypen- en validatiewerk voor het ontwerp vereist gereedschappen die een ontwerpverandering kunnen opnemen zonder volledige herconstructie. Een enkelvoudige stansplaat verwerkt zo’n wijziging veel goedkoper dan een progressieve stansplaat.

Het optreden van één van deze vier is al reden genoeg om eerst te kiezen voor gereedschap voor één enkele bewerking, en pas later opnieuw te overwegen naarmate het programma verder ontwikkelt. Onze matrijsontwerp- en productiemogelijkheden omvatten alle drie de gereedschaptypes onder één dak, wat belangrijk wordt zodra u bij de upgradebeslissing aankomt die later in deze handleiding wordt besproken.

Hoe de pers afmeten — de werkelijke formule, stap voor stap uitgewerkt

De drie krachten die van belang zijn, ontstaan uit drie verschillende vervormingstypen, en elk heeft zijn eigen formule. De uitslagkrachtformule is op zich eenvoudig — doorsnedeoppervlak maal schuifsterkte — maar de andere twee bewerkingen brengen hun eigen variabelen mee.

Uitslagkracht = Omtrek (mm) × Dikte (mm) × Schuifsterkte materiaal (MPa)
Buigkracht = (1,33 × Lengte × Dikte² × Treksterkte) ÷ Steekopening breedte
Trekkracht = π × Stempeldiameter × Dikte × Treksterkte × Trekverhouding (0,6–0,9)
Totale perscapaciteit = (Uitslagkracht + Buigkracht of Trekkracht) × 1,3 veiligheidsfactor 

Dit is hoe dat eruitziet op een echt onderdeel: een koolstofstaalbeugel van 300 mm × 200 mm × 3 mm in DC01, met een stansomtrek van ongeveer 1.200 mm.

Stanskraft ≈ 1.200 mm × 3 mm × 280 MPa = 1.008 kN ≈ 100 ton 

Voeg de veiligheidsfactor van 1,3 toe en rond af naar de dichtstbijzijnde standaardpersgrootte; deze beugel wordt dus verwerkt op een pers van 160 ton — niet op een pers van 100 ton zoals het ruwe getal zou suggereren, omdat het gebruik van een pers op zijn nominale limiet de levensduur verkort en geen marge laat voor materiaalvariaties tussen batches. De formule wijzigt bij buig- en dieptrekoperaties omdat het vervormingsmechanisme anders is, maar de discipline blijft dezelfde: bereken eerst, schat niet op basis van een vergelijkbaar onderdeel dat u vorig jaar hebt gebouwd.

Wat er werkelijk misgaat met enkelvoudige-matrijs-onderdelen

Een enkelvoudige-matrijs is mechanisch eenvoudig, wat precies de reden is waarom de mogelijke foutmodi goed bekend zijn en meestal voorkomen kunnen worden.

Defect Oorzakelijk verband Vastmaken
Te veel burcht Te grote speling of een bot snijkant Stel de speling opnieuw in, slijp de stempel/matrijs opnieuw of vervang de snijkant
Gescheurde snijkant Te kleine speling Verhoog de speling naar 6–10% van de materiaaldikte
Terugvering bij buigen Elastische terugveerkracht van het materiaal na vormen Voorspel de hoek met CAE; compenseer de matrijshoek vooraf met 2–5°
Scheuren tijdens trekken Te agressieve trekverhouding of onjuiste klemkracht van de blankehouder Optimaliseer de trekverhouding tot ≤2,0 via CAE en pas de klemkracht aan
Kreukels tijdens trekken Onvoldoende houderkracht Verhoog de houderkracht, voeg trekribbels toe of verplaats ze
Verplaatsing van gatpositie Onvoldoende positioneringsnauwkeurigheid Upgrade naar veerbelaste zijduwpositionering met V-blokgeleiding

Geen van deze verschijnt als een mysterie op een correct ingestelde productielijn. Elk is terug te voeren op een specifieke, meetbare oorzaak, wat verklaart waarom inspectie van het eerste stuk — volledige dimensionele controle vóór aanvang van de productierun, met belangrijke afmetingen binnen ±30% van het tolerantiemidden gehandhaafd — de meeste gevallen opspoord voordat ze zich tot een partijprobleem ontwikkelen. Dit is dezelfde discipline die ten grondslag ligt aan onze stempelkwaliteitscontroleprocedure in ruimer opzicht, geen eigenschap die uitsluitend geldt voor enkelvoudige matrijzen.

first-piece inspection setup for single-operation die stamping

Inspectie van het eerste stuk met een V-blokpositioneringsfixture detecteert positionele drift voordat de volledige run begint.

Het upgradepad dat niemand behoorlijk uitlegt

De meeste leveranciers zullen u vertellen dat een enkelvormige stempel ‘later kan worden geüpgraded naar een progressieve stempel.’ Bijna geen enkele leverancier vertelt u bij welk volume, wat de kosten zijn of wat overdraagbaar is. Hier volgt het werkelijke, gefaseerde traject.

Podium Gereedschap Volume bereik Gereedschapsinvestering Levertermijn
Validatie van het ontwerp Enkelvormige stempel, zacht stoomstaal 10–100 stuks ¥3,000–15,000 2–3 weken
Proefopdracht in kleine serie Enkelvormige stempel, standaard stoomstaal 100–5.000 stuks ¥8,000–40,000 3–4 weken
Overgang naar middelgrote series Meerdere enkelvormige stempels + semi-automatische aanvoer 5.000–30.000 stuks ¥20,000–80,000 4–6 weken
Massa Productie Progressieve stempel of transformatiestempel >50.000 stuks/jaar ¥50,000–300,000 5–8 weken

Het onderdeel dat echt belangrijk is, is niet de tabel — het is wat zich tussen de stadia beweegt. Elke parameter die tijdens de single-die-proeven wordt vastgelegd — gemeten springback, werkelijke materiaaldunnen, de speling die tijdens de proef werkte — wordt direct overgenomen in het daaropvolgende progressieve- of transferstempelontwerp. Dat verkort de inbedrijfstellingstijd van de massaproductiestempels met meer dan de helft ten opzichte van een progressief stempelontwerp dat vanaf nul wordt gestart. Sla een stadium over en je verliest die doorwerking. Een onderdeel dat direct van een schets naar een progressief stempel gaat, vereist meestal meer herwerkingsrondes, niet minder, omdat niemand het vormgedrag eerst heeft gevalideerd op goedkope stempels.

Lees onze progressieve-stempelgids voor wat dat stadium daadwerkelijk inhoudt zodra je deze drempel hebt overschreden.

Niet elk onderdeel met een hoge productieomvang past in het progressieve model. Een onderdeel met diepe trektrekken, onafhankelijke vormgevende stations of een geometrie die een continu stripmateriaal niet door een matrijsset kan voeren, is vaak logischer te produceren met transformatiematrijzen — zelfs bij dezelfde productieomvang waarbij normaal gesproken een progressieve matrijs zou worden gekozen. Hier telt ontwerpvrijheid evenveel als pure snelheid: een transformatiepers verplaatst het onderdeel tussen onafhankelijke stations, in plaats van het door één enkel continu stripmateriaal te laten lopen — precies wat dieptrekgeometrie nodig heeft om ruimte te krijgen.

Deze afwijking leidt tot meer misverstanden onder kopers dan de vraag ‘één-matrijs versus progressieve matrijs’, vooral omdat beide opties op een offertepagina vergelijkbaar lijken totdat de matrijs al is gefreesd en het geometrische probleem pas op de werkvloer naar voren komt — lang nadat de matrijsbudgetten al zijn uitgegeven. Onze transformatiematrijs-procesanalyse bespreekt wanneer deze beter past dan een progressieve opstelling, en het is zeker de moeite waard om deze te lezen voordat u budget vastlegt voor een van beide routes.

Wanneer één stempel niet genoeg is

Eén stempel heeft echte beperkingen, en doen alsof dat niet zo is, vertraagt het probleem alleen maar tot een nog slechter moment.

Procescapaciteit is de eerste beperking. Afmetingen die afhangen van de positie op onderdelen met één stempel hebben doorgaans een Cpk van 0,8–1,2, en zelfs afmetingen die niet van de positie afhangen bereiken maximaal 1,0–1,33. Voor auto-onderdelen waarbij veiligheid kritisch is, wordt regelmatig een Cpk van 1,33 of hoger vereist Cpk ≥1,33 volgens de geharmoniseerde AIAG-VDA-capaciteitsdrempels, wat stempelgereedschap voor één bewerking structureel niet consequent kan garanderen, run na run.

Volume is de tweede beperking. Zodra de jaarlijkse vraag stabiel boven ongeveer 50.000 stuks ligt, kantelen zowel de stukprijs als de haalbare doorvoersnelheid ten gunste van progressief gereedschap — de berekeningen in de bovenstaande tabel ondersteunen één stempel pas vanaf dat punt, en niet eerder.

En als het einddoel een volledig onbemande productielijn is, dan vormt de handmatige plaatstelling van blanks bij één stempel de flesnek die geen enkele mate van procesdiscipline kan oplossen. Dat is een probleem van het voedingssysteem en de gereedschapsarchitectuur, niet van operatoropleiding.

Wat Nu Verder?

Haal vier cijfers op voordat u gereedschap specificeert voor een nieuw onderdeel: onderdeelvoetafdruk, jaarlijkse volume, materiaaldikte en programmafase. Als één van deze cijfers wijst op een enkelvoudige matrijs, overgereedschapt u de eerste productierun niet alleen omdat het onderdeel uiteindelijk in massaproductie gaat — het upgradepad bestaat juist om te voorkomen dat u op dag één al de juiste keuze hoeft te raden.

Als u niet zeker weet op welke fase uw onderdeel zich daadwerkelijk bevindt, stuur dan uw tekening in voor een gereedschapsstrategiebeoordeling — u krijgt een eerlijke beoordeling of een enkelvoudige matrijs, en welke upgrade-fase, daadwerkelijk past bij uw volume.

Veelgestelde vragen

Vijf vragen komen vaker naar voren dan alle andere zodra een koper heeft besloten tot enkelvoudige bewerking.

Kan een enkelvoudige bewerkingsmatrijs voldoen aan automobielkwaliteitseisen?

Het kan voldoen aan basisfunctionele en dimensionele eisen, maar de CPK ligt doorgaans tussen 0,8 en 1,2, lager dan de ≥1,33 die progressieve matrijzen halen. Het is zeer geschikt voor R&D- en kleinseriefasen; voor massaproductie dient u een upgrade te overwegen.

Hoe lang blijft een enkelvoudige bewerkingsmatrijs daadwerkelijk meegaan?

Standaard gereedschapsstaal (DC53) biedt een stempel- en matrijsrandlevensduur van 300.000 tot 600.000 slagen, met een totale matrijslevensduur van meer dan één miljoen slagen. Poederhardslijtstaal (ASP23) met een TiCN-coating verlengt die randlevensduur tot 1–2 miljoen slagen.

Betekent upgraden naar een progressieve matrijs dat u het ontwerp opnieuw moet beginnen?

Nee. Terugvering, materiaaldunners en spelinggegevens die tijdens proefruns met een enkelvoudige matrijs zijn vastgelegd, worden direct overgenomen in het ontwerp van de progressieve matrijs, waardoor de inbedrijfstellingstijd voor massaproductiematrijzen doorgaans met meer dan de helft wordt verkort.

Kan productie met een enkelvoudige matrijs semi-automatisch of volledig automatisch verlopen?

Ja, in drie stappen: voeg een rolvoeder toe voor semi-automatische voeding (25–40 slagen/minuut); koppel meerdere enkelvoudige matrijzen met robotoverdracht (15–25 slagen/minuut); of schakel direct over naar een progressieve matrijs (40–80+ slagen/minuut). Welke optie geschikt is, hangt af van uw volumedoelstelling.

Welke ontwerpregels maken een onderdeel gemakkelijker te produceren met een enkelvoudige matrijs?

Een paar die het meest tellen: minimale diameter van geponste gaten ≥ 1,0 × materiaaldikte voor staal (0,8 × voor aluminium); minimale afstand van gat tot rand ≥ 1,5 × dikte; minimale binnenstraal bij buigen ≥ 1,0 × dikte voor staal (0,5 × voor aluminium). Het ontwerpen volgens deze richtlijnen vanaf het begin vermindert de herwerkingsbehoefte tijdens de proefproductie meetbaar.


Geschreven door: Xu Xungui, engineer voor stempel- en matrijsprocessen — achtergrond in stempelvormingsprocessen, constructieontwerp van matrijzen, simulatie van plaatmetaalvorming en kwaliteitscontrole van onderdelen binnen volledige voertuigprogramma’s voor gestanste componenten, met bijzondere aandacht voor het oplossen van springback, rimpeling en dimensionale afwijkingen.
Beoordeeld door: Nansen (Sun Nan), International Business Manager
Laatst bijgewerkt: 2026-08-04

VORIGE: Hoe CNC-gereedschapslevensbeheer uw onderdeelkwaliteit beschermt (en bewerkingskosten met 30–50% verlaagt)

VOLGENDE: Hoe een leverancier voor stansen en lassen uit één bron te beoordelen

Vraag een gratis offerte aan

Laat uw informatie achter of upload uw tekeningen, en we helpen u binnen 12 uur met technische analyse. U kunt ook rechtstreeks per e-mail contact met ons opnemen: [email protected]
E-mail
Naam
Naam van het bedrijf
Bericht
0/1000
Attachment
Upload minstens een bijlage
Up to 3 files,more 30mb,suppor jpg、jpeg、png、pdf、doc、docx、xls、xlsx、csv、txt

AANVRAAGFORMULIER

Na jaren van ontwikkeling omvat de las technologie van het bedrijf voornamelijk gasbeschermd lassen, booglassen, laserschweißen en verschillende soorten las technologieën, gecombineerd met automatische montagelijnen, door Ultrageluidstest (UT), Röntgentest (RT), Magnetische deeltjestest (MT) Indringingstest (PT), Stroomdraadtest (ET), Trekkrachttest, om hoge capaciteit, hoge kwaliteit en veiligere lasassemblages te bereiken. We kunnen CAE, MOLDING en 24-uurs snelle offertes leveren om klanten betere service te bieden voor chassis stampingsdelen en bewerkte onderdelen.

  • Verschillende autoaccessoires
  • Meer dan 12 jaar ervaring in mechanisch verwerken
  • Hoge precisiebewerking en toleranties bereiken
  • Consistentie tussen kwaliteit en proces
  • Aanpassingsgerichte diensten kunnen worden geleverd
  • Punctuele levering

Vraag een gratis offerte aan

Laat uw informatie achter of upload uw tekeningen, en we helpen u binnen 12 uur met technische analyse. U kunt ook rechtstreeks per e-mail contact met ons opnemen: [email protected]
E-mail
Naam
Naam van het bedrijf
Bericht
0/1000
Attachment
Upload minstens een bijlage
Up to 3 files,more 30mb,suppor jpg、jpeg、png、pdf、doc、docx、xls、xlsx、csv、txt

Vraag een gratis offerte aan

Laat uw informatie achter of upload uw tekeningen, en we helpen u binnen 12 uur met technische analyse. U kunt ook rechtstreeks per e-mail contact met ons opnemen: [email protected]
E-mail
Naam
Naam van het bedrijf
Bericht
0/1000
Attachment
Upload minstens een bijlage
Up to 3 files,more 30mb,suppor jpg、jpeg、png、pdf、doc、docx、xls、xlsx、csv、txt